Powłoka ceramiczna czy folia PPF – czego potrzebujesz bardziej?

plus

Inne wpisy

Powłoka ceramiczna czy folia PPF - czego potrzebujesz bardziej?

Warunki atmosferyczne, odpryski od kamieni czy nieodpowiednie mycie ręczne to tylko niektóre z zagrożeń, które mogą uszkodzić lakier twojego samochodu. Jeżeli zależy ci na jego wyglądzie, powinieneś zatroszczyć się o niego jak najszybciej. W optymalnym wariancie decyzję o zabezpieczeniu lakieru powinieneś podjąć jeszcze przed zakupem auta lub tuż po wyjeździe z salonu. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć części kosztów związanych z późniejszym polerowaniem samochodu. Na rynku istnieje kilka form ochrony lakieru, a jednymi z najczęściej wybieranych są: folia bezbarwna i powłoka ceramiczna. W niniejszym artykule postaramy się omówić te dwa rodzaje zabezpieczeń oraz różnice między nimi.

Powłoka ceramiczna – czym jest i co daje?

Profesjonalna ceramika lakieru sprawi, że twój samochód będzie się prezentował dokładnie tak, jak tuż po wyjeździe z salonu, a nawet lepiej przez długie lata. Jego pielęgnacja będzie znacznie prostsza, a lakier nabierze wyjątkowego efektu wizualnego dzięki pogłębieniu koloru i wyjątkowej szklistości. Efekt hydrofobowy sprawi, że woda nie będzie osiadać na lakierze samochodu, a zawarte w środku substancje poprawiają odporność na promienie UV, agresywną chemię oraz wpływ warunków atmosferycznych. Co ważne na samochodzie będzie powstawać znacznie mniej mikro zarysowań. Ale czy powłoka ceramiczna to rozwiązanie idealne? Niekoniecznie. Jak wspominaliśmy we wstępie, alternatywą jest folia na auto. Czym się różni, jak działa?

Folia na samochód – najskuteczniejsza ochrona lakieru

Jeśli chodzi o ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, zwycięzca może być tylko jeden i jest nim folia na samochód. Zastanawiasz się, dlaczego nie ceramika lakieru? Już tłumaczymy. To prawda, że zdecydowanej większości klientów powłoka ceramiczna kojarzy się głównie z zabezpieczeniem powierzchni. I rzeczywiście nie sposób się z nimi nie zgodzić, ponieważ jest to jedna z jej zalet. Należy mieć jednak świadomość, że produkt ten zabezpiecza lakier jedynie przed mikro rysami powstałymi np. podczas bieżącego mycia auta. Nie powoduje natomiast, że samochód stanie się pancerny. Każde mocniejsze otarcie, czy uderzenie kamienia przy szybkiej jeździe powoduje naruszenie jego struktury. W kwestii ochrony lakieru samochodowego istnieje znaczne lepsze rozwiązanie, którym jest bezbarwna folia ochronna na samochód. Jeśli mówimy o zabezpieczeniu lakieru, to produkt ten nie ma sobie równych. Grubość folii jest podobna, a często nawet większa niż grubość samego lakieru samochodowego. Folia na auto chroni lakier przed rysami, odpryskami kamieni, delikatnymi otarciami czy drobnymi szkodami parkingowymi. Dodatkowo praktycznie każda folia ochronna na samochód posiada zdolność samo regeneracji, która na długie lata pozwoli pozbyć się problemu psujących wygląd lakieru rys.

W tym momencie pewnie przychodzi ci do głowy myśl: dlaczego miałbym więc zdecydować się na ceramikę samochodową zamiast folii zabezpieczającej? Dalsza część artykułu pomoże ci zrozumieć, kiedy lepiej zdecydować się na powłokę ceramiczną, a kiedy na folie.

Powłoka ceramiczna vs folia PPF – inne zalety

Ceramika lakieru oferuje wiele innych korzyści, które zazwyczaj przeważają nad foliami ochronnymi. Niezwykle prosta pielęgnacja samochodu, podbita szklistość i głębia koloru, odpychanie kropel wody, czyli tzw. hydrofobowość to właściwości, których folie ochronne często nie dają. Wielu klientów decyduje się na aplikację powłoki ceramicznej ze względu na niesamowity efekt wizualny, który mogą dzięki niej uzyskać.

Folia ochronna na samochód i powłoka ceramiczna – cena

Często kluczowym aspektem jest koszt samej usługi. Zabezpieczenie całego samochodu folią bezbarwną to wydatek rzędu 12.000 – 18.000 złotych, podczas gdy nałożenie powłoki ceramicznej wiąże się z kosztem maksymalnie kilku tysięcy złotych. Jak widać, różnica w cenie tych dwóch usług jest spora, co często przekłada się na wybór ceramicznego zabezpieczenia lakieru.

Powłoki ceramiczne + folia na samochód – pakiet „All in one”

Co ciekawe, istnieje grono klientów, którzy decydują się na połączenie obu tych rozwiązań. Folia ochronna na samochód stanowi w takim przypadku mocne zabezpieczenie przed zarysowaniami, natomiast powłoka ceramiczna odpowiada m.in. za kropelkowanie czy łatwiejsze mycie. Jeśli zdecydujesz się na taki pakiet, nałożenie ceramiki na folię ochronną często stanowi ułamek kosztu. Z chemicznego punktu widzenia: w takich przypadkach zazwyczaj stosuje się specjalnie przeznaczone do tego produkty o niższej masie cząsteczkowej, co pozwala zachować wszystkie właściwości folii ochronnych. Produkty o niskiej masie cząsteczkowej utrzymują się na zabezpieczanej powierzchni krócej.

Podsumowując. Powłoka ceramiczna zapewnia efekt wizualny i łatwiejszą pielęgnację, ale nie chroni lakieru przed mechanicznymi uszkodzeniami. Z kolei folia ochronna stanowi skuteczną ochronę przed rysami, odpryskami kamieni i drobnymi szkodami parkingowymi, często z możliwością samo regeneracji niestety nie da ci tak efektywnej szklistości i powłoki hydrofobowej co ceramika. Wybór między nimi zależy od indywidualnych preferencji i budżetu. Możliwe jest także połączenie obu rozwiązań, zapewniając kompleksową ochronę lakieru samochodowego. Warto dokładnie rozważyć własne potrzeby i oczekiwania, zanim podejmie się decyzję w kwestii ochrony lakieru samochodowego.


Teraz już wiesz, czego potrzebuje Twój samochód, i możesz śmiało zgłosić się do nas po wykonanie wybranej przez Ciebie usługi. Jeżeli jednak nie masz jeszcze stuprocentowej pewności, możesz skontaktować się z jednym z naszych specjalistów, który odpowie na nurtujące Cię pytania :)
Zapraszamy!

nowości, promocje

Newsletter

Dopisz się, aby otrzymywać informacje o promocjach, ofercie.
spacer